Świąteczne


Historia Świąt Bożego Narodzenia

Historia Świąt Czas Bożego Narodzenia otoczony jest wieńcem niezwykłych wręcz i bogatych przeżyć. Przeżywane we wspólnocie Kościoła tajemnice wiary wyszły poza mury świątyni, wchodząc na stałe do domów rodzin chrześcijańskich. Szczególnie uroczyście przeżywany od pokoleń dzień Wigilii i cały okres świąt Bożego Narodzenia uświęcony jest rodzimą tradycją rodzinnych zwyczajów, obrzędów domowych, kolęd, pastorałek, utworów muzycznych i literackich.

Święta Bożego Narodzenia poprzedza okres przygotowań, a wysyłanie kart świątecznych bliskim i znajomym stało się już powszechną zasadą. Pierwszą kartę z życzeniami z okazji świąt Bożego Narodzenia wysłano w Anglii w 1843 roku. Pomysł ten bardzo się spodobał i od roku 1962 stało się to niemal obowiązkiem świątecznym.

Uroczystego charakteru świętowania w domu rodzinnym nadają piękne zwyczaje i obrzędy, które zrodziły się w większości w rodzinach chrześcijańskich i do dzisiaj są pielęgnowane. Niektóre tak zrosły się z rytuałem świętowania bożonarodzeniowego, że stanowią konstytutywną jego część, jak: choinka, kolędy, życzenia, prezenty. Stanowią one bardzo osobliwą liturgię domową i są chętnie pielęgnowane zarówno przez dzieci jak i dorosłych.

powrót


Copyright © 2008 - 2019 Pamas. Wszelkie prawa zastrzeżone.