Ciekawe historie kartek świątecznych


Ciekawe historie kartek świątecznych. Czy wiesz o nich?


Wszystko ma swoją historię, jednak na tę warto zwrócić uwagę. Wysyłanie kartek z życzeniami stało się tradycją i cieszymy się z faktu, że choć dziś wszystko przesyłane jest przez Internet, tradycyjne, papierowe kartki są nadal wysyłane.


Początki wysyłania kartek sięgają dalekiego Egiptu, gdzie ludzie pisali życzenia świąteczne na papirusie lub w Chinach , gdzie wysyłano życzenia na czerwonym tle przypominającym obchody Nowego Roku. W Europie w 15 wieku zaczęto produkować kartki ręcznie, nie tylko na Boże Narodzenie, ale także z okazji Walentynek.

Świąteczna kartka z Londynu

Jak widzicie, historia kartek sięga bardzo daleko. Jednak pierwszą oficjalną kartkę wysłano z Anglii. Wiąże się z tym ciekawa historia. Henry Cole był biznesmenem, który robił swoje kartki dla społeczności. Każdego roku, wysyłał życzenia świąteczne, które pisał ręcznie. Życzył im Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.
 
szczęsliwa rodzina

Po kilku latach znudziły mu się kartki pisane i chciał je ulepszyć. W roku 1843 poprosił malarza Johna Callcotta Hersleya, aby ten mu namalował obrazek, na którym była szczęsliwa rodzina, siędząca przy wigilijnym stole i był dopisany tekst: „Wesołych Świąt i szczęśliwego nowego roku”. 


Ten obrazek przekazano do drukarni i tam został wydrukowany w ilości kilku tysięcy sztuk.
Poźniej zaczęto przyklejać znaczki z motywam świątecznym. Śmieczne było bo, że krytycy zarzucili autorowi to, że wszyscy piją z kieliszków i to może rodzić pijaństwo.Historia sięga nawet do Włoch

Nicolo Monte MelliniWiemy jeszcze o jednej osobie, która wysyła kartki świąteczne do swoich znajomych. Był Nicolo Monte Mellini z Włoch. W 1709 roku wysłał życzenia na kartach. Ta idea zainspirowała dwie drukarnie w Mediolanie, które zaczęły produkować kartki z życzeniami i sprzedawać je.Tak więc, jest naprawdę trudno dokładnie określić, kto rozpoczął produkcję jako pierwszy.


Zainteresowanie kartkami świątecznymi nadal rośnie

Kartki świąteczne stopniowo zyskały uwagę ludzi, w związku z tym samym zrodziła się tradycja wysyłania życzeń do przyjaciół i bliskich. W Niemczech w XIX wieku zaczął poprawiać kolory. W latach 80-tych XX wieku nie było jeszcze większych zmian. Ludzie zaczęli mieć większe wymagania, dlatego zaczęto produkować własne.

Wspaniałe kartki świąteczne XXI wieku

Dziś oferta oraz produkcja kartek jest bardzo szeroka. Kartki wysyła się do znajomych, rodziny, swoich bliskich, ale także współpracowników i firm. Wyrażamy tym szacunek i pamięć oraz czcimy tradycję Bożego Narodzenia. Nie zapomnicie wysłać życzeń świątecznych do wszystkich, którzy nie są obojętni dla Ciebie. W ofercie kartek znaleźć możecie klasyczne, nowoczesne, ale także najlepsze kartki. Dziś produkcja kartek przeniesiony jest na wyższy poziom, a kartki stały się pięknymi dziełami. Zobacz je w naszej ofercie.

Wiele osób kolekcjonuje stare kartki świąteczne.
Napiszcie nam w komentnarzach czy posiadacie takie kartki i z którego roku pochodzą.
 
Dodaj komentarz
Nazwa:
Tytuł:
Komentarz:

powrót


Copyright © 2008 - 2024 Pamas. Wszelkie prawa zastrzeżone.